Kad darbas kavinėje netaptų košmaru

Laimėta dar viena byla prieš Laisvės al. įsikūrusią kavinę „Movido“

KAUNAS G1PS

Kaunas G1PS

2/28/20222 min read

Kavinės ir barai daugeliui yra pirmosios darbo vietos, kuriose tenka išmokti ne tik tiekti maistą ir gėrimus, bet ir įsisavinti darbo teisių ABC. Kavinių, kuriose laikomasi darbuotojų teisių, galima suskaičiuoti ant rankos pirštų, o daugelyje maitinimo įmonių nėra apskaitomas darbo laikas, nemokama už viršvalandžius, naktines ir šventines dienas, kai kur net ir darbo sutarties nerasi, ypač, jeigu žmogus ne iš Lietuvos. O kur dar aibė sutartyje neįvardintų pareigybių… Ir būtų gerai, jeigu šios problemos slėgtų tik mažuosius verslus, kur visi yra „kaip viena šeima“ – deja, bet ir sektoriaus gigantai, tokie kaip „Charlie Pizza“ ar kitos tinklinės kavinės, nepasižymi pagarba darbuotojams ir jų teisėms.

G1PS sulaukia ypač daug kreipimųsi iš kavinių ir restoranų darbuotojų ir ne vienam žmogui esame padėję atgauti pinigus. Šiandien norime pasidžiaugti, kad dėl mūsų pastangų pagarsėjusiai Kauno kavinei „Movido“ teko sumokėti darbuotojui atlyginimą. Nesumokėti pinigai – vos už kelias savaites darbo, tačiau dėl kelių šimtų eurų buvo visko – pirmiausia siūlėme sutarti gražiuoju, tačiau vietoj to, gavome eilę grasinimų „užtampyti per teismus“, kaltinimų šmeižtu. Įmonės direktorė buvo įsitikinusi, kad darbuotojas pinigų nenusipelnė. Deja, tokia įmonės direktorės strategija – įdarbinti jaunus žmones, dažnai be sutarties ar neduodant jos kopijos, ir vos tik suėjus pirmam mėnesiui, pradėti sukti aplink pirštą, esą tu kažkuo nusikaltęs ir nenusipelnei gauti atlyginimo. O išdrįsusiems paprieštarauti ir užsiminti apie kreipimąsi į institucijas, kaip mat prasideda grasinimai teismais ar dar kokiais baubais.

Tačiau šį kartą direktorei nepasisekė – joje dirbo ne naujokas, o žmogus, turintis ilgametę patirtį kavinių sektoriuje, žinantis, kad reikia fiksuoti tiek savo darbo laiką, tiek ir kitus dokumentus, ir vos tik negavus sutarto atlyginimo, kreiptis į atsakingas institucijas. Turėdami reikiamus dokumentus, darbo ginčą laimėjome rudenį, tačiau užtruko keturis mėnesius, kol anstoliai galėjo išieškoti pinigus – pasirodo, kad įmonė savo sąskaitoje neturėjo nei euro, išskyrus Covid paramą, iš kurios direktorė išsimokėdavo sau atlyginimą, o anstoliai šių pinigų liesti negalėjo. Vėlgi, gražus pavyzdys, į kieno kišenes nukeliavo milijardai valstybės paramos „verslo atsigavimui“. Bet čia ne apie tai… Tikimės, kad ši byla „Movido“ paskatins atsakingiau žiūrėti į savo darbuotojus.

O ko iš šios istorijos gali pasimokyti darbuotojai? Pirmiausia – nepriimkite už gryną pinigą vadovų grasinimų – nebijokite kreiptis į darbo inspekciją ar darbo ginčus, už tai niekas pirštų nenukapos. Arba rašykite mums ir mes pasiūlysime geriausią sprendimą. Antra – niekados nedirbkite be sutarties ir visados reikalaukite gauti jos kopiją. Trečia – nepasivarginkite asmeniškai žymėtis darbo laiką ir reguliariai prašykite darbdavio parodyti darbo laiko apskaitos žiniaraštį, ar teisingai žymimas jūsų laikas. Jeigu randate neatitikimų, apie tai nedelsiant praneškite darbdaviui ir prašykite pataisyti. Ketvirta – viskas, ką sutariate žodžiu, yra bereikšmis sutarimas. Dėl to iškilus klausimams apie jūsų atlyginimą ar trūkstamus dokumentus, bendraukite žinutėmis ar kitomis priemonėmis, kurios išsaugotų informaciją ir esant reikalui, galėtumėte tai pateikti kaip įrodymą. Ir galiausiai, kviečiame restoranų ir kavinių darbuotojus jungtis į G1PS. Atėjo metas kurti aptarnavimo sferos darbuotojų profesinę sąjungą ir siekti, kad šis sektoriaus pagaliau priartėtų prie darbo teisių standartų – būtų mokama už viršvalandžius, naktines pamainas, tvarkingai fiksuojamas darbo laikas. Šie darbai neprivalo būti tik tarpinė stotelė iki kol susirasime padoresnį darbą (o tai gali užtrukti).

Darbo kavinėje yra fiziškai sunkus, įgūdžių ir patirties reikalaujantis darbas, už kurį nusipelnėme pagarbos ir sąžiningumo. O to pasiekti galime vienydamiesi!