Apie kurjerių darbą iš moterų perspektyvos: Kovo 8-osios proga, dalinamės laišku iš kurjerės
Kurjerės laiškas asociacijai apie tai, kodėl darbas be socialinių garantijų diskriminuoja moteris.
KURJERIŲ ASOCIACIJA
Sveiki,
Esu Wolt kurjerė ir Kovo 8-osios proga norėjau pakalbėti apie socialinių garantijų ir darbo saugos trūkumą, su kuriuo susiduria moterys dirbančios pagal individualią veiklą.
Tikriausiai visi žino, kad dirbant pagal individualią veiklą, mes gauname mažesnes socialines garantijas: kitaip skaičiuojamas darbo stažas, mes neturime apmokamų kasmetinių atostogų – dviejų savaičių atostogos mums reiškia dvi savaites be pajamų. Ir, deja, ši tendencija nusikelia ir į labai jautrią sritį – motinystės ir vaiko priežiūros atostogų išmokas. Nors dirbant su individualia veikla ir mokama Sodrai už motinystės socialinį draudimą, tačiau mokama nuo mažesnės sumos nei dirbant pagal darbo sutartį (nuo 90% pelno) ir išmokos skaičiuojamos taip pat nuo mažesnės sumos. Ką tai reiškia mums?
Pavyzdžiui, dirbant pagal darbo sutartį ir gaunant 1000 eurų atlyginimą, sumokama 19% Sodrai – 195 eurai, vaiko priežiūros išmokos pagal Sodros skaičiuoklę būtų 612 eurų. Dirbant pagal individualios veiklos pažymą ir gaunant 1000 eurų, sumokami tie patys 19%, tačiau vaiko priežiūros išmoka siekia vos 395 eurus. 395 eurai – tai suma, kurią šiuo metu gauna mano kolegė, esanti vaiko priežiūros atostogose. Ji deklaruodavo 1300 eurų pajamas ir 30% išlaidas – kas daugmaž atitinka mūsų darbo realybę. Žmogus, prieš tai gyvenęs iš 1000 eurų dabar turi išgyventi pats ir dar turi pasirūpinti savo vaiku.
Mažesnės socialinės išmokos pateisinamos tuo, kad mes mokame mažesnius mokesčius. Tačiau aš sumoku 11% mažiau mokesčių, bet gaunu 30% mažesnes išmokas. Žinoma, tai yra tik teorinė pusė, realybė yra dar blogesnė. Dirbant pagal darbo sutartį būsimoms mamoms galioja įvairūs saugikliai – kilnojamų svorių ribojimai, draudimas dirbti kenksmingose sąlygose, darbo vieta yra apsaugoma kol sugrįš iš vaiko priežiūros atostogų. Dirbant su individualios veiklos pažyma istorija yra visiškai kitokia. Mes neturime jokių apsaugų, darbo valandų ribojimų, įmonės bet kada gali vienašališkai nutraukti sutartis, o maistą tebereikia nešti į penktą aukštą. Žinoma, galite sakyti, kad aš pati sau šeimininkė ir galiu dirbti mažiau valandų ir taip saugoti savo sveikatą, tačiau realybė yra tokia, kad saugant savo sveikatą taip pat gerokai sumažinsiu ir savo pajamas. O tai yra patys svarbiausi mėnesiai, pagal kuriuos bus skaičiuojamos visos motinystės bei vaiko priežiūros atostogų išmokos. Puikus pavyzdys yra mano kolegė, kuri turėjo gerokai sumažinti darbo valandas paskutiniais darbo mėnesiais, jos pajamos nukrito nuo 1200–1400 eurų iki 400–600 eurų. Tai yra trigubai mažesnės pajamos. Ir tai yra visų moterų dirbančių pagal individualią veiklą padėtis – ne tik kurjerių.
Žinoma, galite klausti, kodėl nesusirandame kitokio darbo ir nedirbame su darbo sutartimis. Tačiau atsiminkime, kad ne visi turi vienodas sąlygas ir galimybes. Visa atsakomybė neturi kristi tik ant žmonių pečių, ypač ant pažeidžiamiausių darbo rinkos grupių. Tam ir buvo išrasta darbo teisė. Pasaulis deja, nėra visiems teisingas. Tai byloja ir dabartinė situacija, ir nuotaikos tarptautinėje erdvėje. Šios gražios šventės proga, norėčiau pakviesiti visus jus neužsimerkti matant neteisybę ar diskriminaciją, nes šios problemos niekur nedings. Kuo daugiau kalbėsime, diskutuosime, siūlysime, pyksime, tuo labiau progresuosime ir gerinsime gyvenimą vieni kitiems. To norėčiau palinkėti ir mūsų platformų vadovams – įsiklausymo į mūsų problemas ir realaus bendradarbiavimo. Su Kovo 8-ąja, kolegės!